TRASA TURYSTYCZNA

MOTORRAD DAYS 2023 ZIELENIEC
BMW MOTORRAD DAYS Zieleniec - 2023
contentline

Miejsce: Zieleniec, parking Ski Arena

Start: 9.09.2023, godz. 8:00

Kotlina Kłodzka w ostatnie dni lata 2023
Ponownie zapraszamy Was w to niepowtarzalne miejsce. Dokładnie z parkingu w Zieleńcu ruszymy na zachód już o godzinie 8:00 by drogą numer 8 dojechać do Kudowy Zdroju. Odnajdujemy na trasie wiele niezwykłych miejsc, zachęcając Was do urozmaicenia swojej wyprawy.

Dolny Śląsk to niepodważalnie magiczny region. Zachwycające krajobrazy otoczone już teraz cudowną barwą jesieni, a przy tym cenione centrum rekreacyjne i sportowe oraz doskonale rozwinięta baza turystyczna. Niewątpliwych wrażeń dostarcza nam już sama natura. Wyjątkowy mikroklimat oraz usytuowanie sprawiają, że Zieleniec jest doskonałą bazą wypadową nie tylko w góry. Mamy do dyspozycji zróżnicowane trasy narciarskie, szlaki kolarskie i turystyki pieszej, ale co dla nas najważniejsze doskonałe szlaki do zmagań motocyklowych. Mnożą się tu miejsca niezwykłe, tajemnicze i zagadkowe, miejsca warte odwiedzenia. Proponujemy trasę w pobliżu najlepszych polskich uzdrowisk jak Kudowa Zdrój, Polanica Zdrój, Duszniki Zdrój i Lądek Zdrój z uwzględnieniem wielu atrakcyjnych miejsc.

Zapraszamy Was na wyprawę, ciekawą, pełną emocji i możliwości.

PRZEBIEG TRASY

START

Zieleniec w Górach Orlickich

Wieś luksusowych ośrodków narciarskich w Kotlinie Kłodzkiej. Między 850 a 960 m n.p.m, z klimatem prawie alpejskim, przez 150 dni można zażywać narciarskich rozkoszy. Jesień buków i widoki panoramy Dusznik i okolic przyciągają, tumanią i mamią.
zieleniec.pl/letnie-atrakcje-zieleniec-summer-park
Zieleniec
KUDOWA ZDRÓJ
Odległość od Zieleńca 20 km, Czas przejazdu – 25 minut

Kudowa Zdrój

Kudowa Zdrój – kiedyś graniczne miasto z Czechami. Dziś uznane uzdrowisko i ciekawy przystanek po drodze. Kawiarenki, restauracyjki i setki turystów.
kudowa.pl
Kudowa Zdrój
Náchod
Odległość od Kudowy Zdrój 7 km, Czas przejazdu – 12 minut

Náchod

Miasto powiatowe z husyckim zamkiem na wzgórzu. Strażnik szlaku handlowego Polska – Czechy. Piwo Primator znakomite. Warto się zatrzymać na kilka chwil.
Náchod
ADRŠPACH
Odległość od Náchod 33 km, Czas przejazdu – 42 minuty

Adršpach - formacja skalna

Tysiące skalnych wieży, oszałamiająca przyroda i zapierające dech widoki. Kto wstąpi do narodowego rezerwatu przyrody Skał Adrszpasko-Teplickich, znajdzie się w zupełnie innym świecie. Świecie, w którym najwyższa forma skalna Kochankowie (czes. Milenci) osiąga wysokość 81,4 metrów, gdzie imponujący Wielki Wodospad spada z hukiem 16 metrów w dół, najwęższe przejście między skałami ma tylko 50 centymetrów szerokości i gdzie ukrywa się malownicze jeziorko z krystalicznie czystą wodą. Warto odkrywać piękno przyrody, która oczarowuje od pierwszego wejrzenia.

www.adrspasskeskaly.cz
Adršpach
Chełmsko Śląskie
Odległość od Adršpach 18 km, Czas przejazdu – 25 minut

Chełmsko Śląskie

Miejsce to sięga historii, kiedy to cystersi z opactwa blisko znajdującego się Krzeszowa, sprowadzili do Chełmska Śląskiego tkaczy z Czech. Z inicjatywy cystersów wybudowano domy. W XVIII rozwój tych terenów był nastawiony na uprawę lnu. Miejsce to było ważnym ośrodkiem sukiennictwa, płóciennictwa, jak również handlu. Tkacze, którzy tutaj zamieszkali wybrali to miejsce, aby były dla nich dogodne warunki do pracy, którą wykonywali. Domy Tkaczy znajdują się nad potokiem, gdzie wypływa źródło i przy trawiastej skarpie, gdzie suszyli len. Domy są złączone ze sobą i stoją w jednym szeregu. Są parterowe ze strychem w poddaszu.

dolnyslaskinfo.pl
Chełmsko Śląskie
Krzeszów
Odległość od Chełmsko Śląskie 9 km, Czas przejazdu – 12 minut

Krzeszów

Opactwo cystersów, mauzoleum Piastów Śląskich, Europejska Perła Baroku. Bazylika Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie uważana jest za europejską Perłę Baroku. Dawne opactwo Cystersów, zbudowane w latach 1728 – 1735 w barokowym stylu co roku odwiedza tysiące turystów goszczących na Dolnym Śląsku. W Bazylice w Krzeszowie można m.in. zobaczyć najcenniejszy obraz diecezji legnickiej – ikonę Matki Boskiej Łaskawej. Jest to najstarszy, pochodzący z I połowy XIII wieku wizerunek Matki Boskiej na ziemiach Polski, i jeden z pięciu najstarszych w Europie Warto dodać, że Matka Boska Łaskawa zwana jest też Królową Sudetów. Na uwagę zasługują również m.in. organy koncertowe – przez wielu uważane za najlepiej zachowane organy barokowe w tej części Europy. W tylnej części bazyliki znajduje się Mauzoleum Piastów Świdnicko – Jaworskich, w którym w gotyckich sarkofagach spoczywają szczątki fundatorów krzeszowskiego opactwa.

Dowiedz się więcej
Krzeszów
Kamienna Góra
Odległość od Krzeszów 8 km, Czas przejazdu – 12 minut

Projekt Arado

Kamienna Góra położona jest na Dolnym Śląsku, w połowie drogi między Wałbrzychem a Jelenią Górą. To pełne tajemnic miasteczko w czasie II wojny światowej zostało podziurawione podziemnymi kompleksami niczym ser szwajcarski dziurami. Dziś wiemy o dziesięciu podziemnych obiektach, zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Wydrążyli je- rękoma robotników przymusowych – Niemcy. Między innymi po to, by docelowo umieścić w nich biura projektowe i fabryki produkujące najnowocześniejsze konstrukcje lotnicze i broń. W tym czasie Kamienna Góra była jednym z centrów technologicznych niemieckiego przemysłu lotniczego- w byłych fabrykach włókienniczych umieszczono między innymi biuro projektowe firmy ARADO, w którym skonstruowano najsłynniejszy samolot odrzutowy II wojny światowej – Arado 234 Błyskawica i mityczny samolot skrzydło Arado 555.

projektarado.pl
Projekt Arado

Odwiedź:

Kolorowe Jeziorka

Kolorowe Jeziorka w Wieściszowicach to nazwa trzech (czasem czterech) sztucznych stawów powstałych w miejscu dawnych kopalń na zboczu Wielkiej Kopy (871 m n.p.m.) w Rudawach Janowickich, paśmie Sudetów.

Kolorowe Jeziorka
Wałbrzych - Zamek Książ
Odległość od Kamiennej Góry 27 km, Czas przejazdu – 35 minut

Zamek Książ

Książ to jeden z największych zamków w Polsce. Tak monumentalny i pięknie położony kompleks architektoniczny jest wyjątkowy w skali całej Europy. Odkryj miejsce spotkań koronowanych głów, w którym historia arystokratycznego rodu von Hochberg przeplata się z tajemnicami II Wojny Światowej… Barokowe wnętrza, przepiękne tarasy, stadnina koni, palmiarnia i podziemia z II Wojny Światowej. Co można chcieć więcej? Brać, póki ciepło.

www.ksiaz.walbrzych.pl
Zamek Książ
Góry Sowie
Odległość z Zamku Książ do Nowej Rudy 43 km, Czas przejazdu – 56 minut

Góry Sowie

Zajmują powierzchnię ok. 200 km². Jedne z najstarszych gór w Europie. Góry bardzo zróżnicowane pod względem wysokości, najwyższy szczyt to Wielka Sowa (1015 m n.p.m.). Pozostałe szczyty Gór Sowich mają wysokość od 600–980 m n.p.m. W szczytowych partiach znajdują się ciekawe gniazda skalne. Góry, z wyjątkami polan, w okolicach szczytowych i przełęczy porasta całkowicie bór świerkowy, z rzadko występującymi naturalnymi buczynami i cisami. Trasa prowadzi przez trzy przełęcze. Widoki fantastyczne, wrażenia niezapomniane. Na zmęczonych mnóstwo dobrego jedzenia w stylowych knajpach, oberżach i schroniskach. Czasem przemknie muflon lub rogacz z rodziny jeleniowatych. Tama w Zagórzu, zamek Grodno i setki tajemniczych miejsc.

atrakcje i szlaki
Góry Sowie

Odwiedź:

Nowa Ruda

Nowa Ruda to miasto w Sudetach Środkowych, położone w dolinie rzeki Włodzicy i jej dopływów, pomiędzy Górami Sowimi, Bardzkimi, Suchymi i Stołowymi.

Nowa Ruda to dobre miejsce na wypoczynek wśród pięknej przyrody. Miasto leży u stóp Gór Sowich i jest dobrym punktem wypadowym zarówno w kierunku sowiogórskich szlaków, pobliskich punktów widokowych, jak i okolicznych atrakcji tej części Dolnego Śląska.

Nowa Ruda

Przełęcz Jugowska

W Sudetach Środkowych, Górach Sowich. Przełęcz stanowi rozległe siodło, leżące na wysokości 801 m n.p.m., wyraźnie odznaczające się w terenie o niesymetrycznych zboczach i podejściach, głęboko wcinające się w podłoże między wzniesienia Rymarza (913 m n.p.m.) po południowo-wschodniej stronie a Kozią Równią (930 m n.p.m.) po zachodnio-północnej stronie.

Przez przełęcz prowadzi droga pomiędzy Nową Rudą a Dzierżoniowem i Pieszycami.

Przełęcz Jugowska
Zieleniec
Odległość od Nowej Rudy 45 km, Czas przejazdu – 60 minut
Mając za sobą około 200 km zmierzamy w kierunku mety wyznaczonej trasy. Drogą wzdłuż granicy z Czechami, doliną pełną jesiennych widoków wracamy do Miasteczka Motorrad w Zieleńcu.
Zieleniec
preloading